0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

Evaporatif soğutma nedir, avantajları, fiyatları

Sıcak ve nemsiz ortamlarda, ortamın sıcaklığını düşürmek ve daha ferah bir ortam yaratmak için evaporatif soğutmadan yararlanılmaktadır. Su buharının hava sıcaklığını düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Evaporatif soğutma ile sıcak havanın su buharı ile temas etmesi sağlanır, serin bir ortam oluşturulur.

Evaporatif soğutma yönteminde enerji tüketimi oldukça az olduğu için pek çok firma, bulunduğu ortamı serinletmek için evaporatif soğutma sistemlerini tercih etmektedir. Evaporatif soğutmanın ne olduğuna, evaporatif soğutmanın avantajlarına, evaporatif soğutmanın nerelerde uygulandığına ve evaporatif soğutma fiyatlarına makalemizde yer veriyor, evaporatif soğutma hakkında aklınıza takılan soruları yanıtlıyoruz.

Evaporatif soğutma nedir?

Evaporatif soğutma, günümüzde sıkça kullanılan bir iklimlendirme yöntemidir. Bu iklimlendirme yönteminde su buharı, sıcak hava ile temas ettirilir ve sıcaklık miktarı düşürülerek serin bir hava elde edilir. Evaporatif soğutma ekonomik olduğu, kaliteli bir hava oluşturduğu ve enerji tasarrufu sağladığı için diğer iklimlendirme yöntemlerinden daha fazla tercih edilmektedir.

Evaporatif soğutmanın avantajları nelerdir?

Evaporatif soğutmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Evaporatif soğutmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Evaporatif soğutmanın dezavantajı nedir?

Evaporatif soğutma sisteminin performansı, yüksek nem bulunan ortamlarda düşmektedir. Yüksek nem koşullarında soğutma işlemi istenilen düzeyde olmayabilir.

Evaporatif soğutma nasıl çalışır?

Evaporatif soğutmanın ilk aşamasında su, bir pompa ile nemlendirme yüzeyine pompalanır. Nemlendirme yüzeyine pompalanan su, yüzey üzerine yayılır ve burada buharlaşmaya başlar. Sıcak hava, nemlendirme yüzeyinden geçirilir. Nemlendirme yüzeyindeki buhar sıcak hava ile karşılaşır ve sıcak hava buradaki buharı emer. Nemli bir hal alan hava, dışarıya gönderilir ve bu hava ortamın sıcaklığını düşürür.

Evaporatif soğutma nerelerde kullanılır?

Evaporatif soğutmanın etkisinden pek çok alanda yararlanılmaktadır. Tarım sektöründe seralardaki bitkiler için uygun sıcaklığın ve nemin oluşturulmasında, park ve piknik alanlarında havanın serinletilmesinde, ofis ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda havanın nemlendirilmesinde ve soğutulmasında, evlerde ferah bir hava oluşturulmasında evaporatif soğutma sistemleri kullanılmaktadır.

Evaporatif soğutma nerelerde kullanılmaz?

Evaporatif soğutma her ne kadar etkili bir soğutma yöntemi olsa da bazı alanlarda evaporatif soğutma yönteminin kullanılması önerilmez. Evaporatif soğutma yönteminin tercih edilmemesi gereken alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Evaporatif soğutma yönteminde bulunulan ortamın nem miktarı artırılır ve bu şekilde havanın daha temiz ve ferah olması sağlanır. Bu nedenle nem miktarı kendiliğinden yüksek olan alanlarda evaporatif soğutma yönteminin kullanılması önerilmez.

Evaporatif soğutma yönteminde belirli bir miktarda su kullanılmaktadır. Kullanılan su aynı zamanda bulunulan ortamın daha nemli bir hal almasını sağlar. Çok fazla elektronik cihazın yer aldığı alanlarda güvenlik nedeniyle evaporatif soğutma sisteminin kullanılması önerilmez.

Evaporatif soğutma yönteminde belirli bir miktar su kullanılmaktadır. Suyun kısıtlı olduğu alanlarda evaporatif soğutma yönteminin kullanılması önerilmez.

Evaporatif soğutma yöntemi su ile çalışmaktadır. Yanıcı ve patlayıcı malzemelerin yer aldığı alanlarda kullanılması bir risk ortamı oluşturabilmektedir. Bu nedenle Evaporatif soğutma yönteminin bu alanlarda kullanılması önerilmez.

Evaporatif soğutma, havanın sıcaklığını ne kadar düşürse de dondurucu bir ortam oluşturmaz. Dondurucu soğutma gereken yerlerde evaporatif soğutma yönteminin kullanılması istenilen verimin elde edilememesine neden olur.

Evaporatif soğutma peteği nedir?

Evaporatif soğutma sistemi içerisinde yer alan, suyun hava ile temas etmesini sağlayan evaporatif soğutma peteği, suyu buharlaştırır. Buharlaşan hava ile ortamın sıcaklığı düşürülür ve ferah bir ortam oluşturulur. Ortamın nem miktarı yükseldikçe evaporatif soğutma peteğinin de performansı artmaktadır. Bunun nedeni de nemli ortamlarda buharlaşmanın daha kolay gerçekleşmesidir.

Evaporatif soğutma pedi nedir?

Evaporatif soğutma pedi, evaporatif soğutma sistemi içerisinde yer alan bir malzemedir ve ısı değişimini sağlar. Su, evaporatif soğutma pedinin üzerine püskürtülür ve pedin içerisindeki havanın su ile temas etmesi sağlanır. Su ile havanın temas etmesi sonucu suyun sıcaklığı düşer.

Evaporatif soğutma sisteminin bakımı nasıl yapılır?

Evaporatif soğutma sisteminin düzenli aralıklarla bakımdan ve onarımdan geçirilmesi, sistemin yüksek performansla çalışmasını ve uzun süre bozulmadan kullanılabilmesini sağlar. Evaporatif soğutma sisteminin bakımı için şunlar yapılabilir:

Evaporatif soğutmanın diğer soğutma yöntemlerinden farkları nelerdir?

Tekerlekli evaporatif soğutma

Tekerlekli evaporatif soğutma sistemi, taşınabilir olması yönüyle pek çok firma tarafından tercih edilmektedir. Genellikle açık alanlarda, iş sahalarında ve açık hava etkinliklerinde kullanılan tekerlekli evaporatif soğutma sistemi, havanın daha serin ve kaliteli olmasını sağlamaktadır. Tekerlekli evaporatif soğutma sistemi, kullanım kolaylığı sağladığı ve taşınabilir olduğu için her geçen gün daha popüler hale gelmektedir.

Evaporatif soğutma fiyatları

Hem doğal bir şekilde havayı soğutmak hem de bu işlemi düşük maliyetle gerçekleştirmek isteyen firmalar evaporatif soğutma sistemleri fiyatlarını araştırmaktadır. Evaporatif soğutma fiyatları, satış yapan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Sizler de evaporatif soğutma sistemi satın almak istiyorsanız bizi ziyaret edebilir, güncel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Ürün Seçenekleri

Alana Özel Havalandırma

Garantili Hizmet

Montaj ve Parça Garantisi

Profesyonel Ekip

Ürün ve Servis Hizmeti

Sosyal Medya

Sosyalmedya da bizi takip edebilirsiniz.

0 232 856 60 66

0 532 133 21 91

Yedi Eylül Mahallesi 5528 Sokak,
No: 69/3 Torbalı / İZMİR

Copyright © 2021 Venio Agency