0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

Tahıl silosu nedir, çeşitleri, avantajları, fiyatları

Tahıl ürünlerinin hasat edildikten sonra uygun koşullarda saklanması tahıl siloları ile mümkün olmaktadır. Tahıl siloları ile tahıl ürünleri, bozulmadan ve böceklenmeden uzun süre muhafaza edilmektedir. Günümüzde üretim yapan firmalar, ürünlerini depolamak ve gerekli durumlarda transfer etmek için bir saklama alanına ihtiyaç duymaktadır. Tahıl siloları, yem ve buna benzer tahıl ürünlerinin muhafaza edilmesi için uygun saklama alanı yaratır.

Tahıl siloları tasarlanırken tahıl ürünlerinin saklama koşulları göz önünde bulundurulmuştur. Firmaların depolama ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan tahıl siloları ile ilgili detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz. Tahıl silosu çeşitleri, tahıl silosunun sağladığı avantajlar, tahıl silosu fiyatları ve daha pek çok bilgi makalemizde…

Tahıl silosu nedir?

Tahıl ürünleri, doğru koşullarda saklanmadığında kısa süre içerisinde bozulabilen ürünlerdir. Bu ürünlerin tahıl silolarında depolanması besin değerini kaybetmemesini hem de zarar görmeden mevsimi dışında da satışa sunulabilmesini sağlar. Tahıl siloların hava alacak şekilde tasarlanması, çelik ve beton gibi dayanıklı malzemeler içermesi tahıl ürünlerinin yüksek performansta muhafaza edilebilmesi açısından önemlidir.

Depolama aşamasının yanı sıra tahıl ürünlerinin transfer aşamasında da tahıl silolarının firmalara kolaylık sağladığı görülmektedir. Silindir ve dikdörtgen prizma formda tasarlanan tahıl siloları, ürün transferinin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Tahıl silosu çeşitleri nelerdir?

Tahıl ürünlerinin çeşitlilik göstermesi, farklı formlarda tahıl silosu üretilmesine neden olmuştur. Tahıl silosu çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Tahıl silosunun avantajları nelerdir?

Tahıl silolarının oldukça yüksek bir depolama kapasitesi bulunur. Hem yapısı hem de ebatı göz önünde bulundurulduğunda tahıl siloları yüksek miktarda tahıl ürününü uzun süre sorunsuz bir şekilde muhafaza edebilmektedir. Tahıl silolarının içerisinin sürekli olarak hava alması tahıl ürünlerinin nemlenmesine ve hızlı bir şekilde bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle tahıl siloları ürünlerin sağlığı için hava geçirmez şekilde tasarlanmıştır. Tahıl ürünlerinin depolanması kadar transferinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi de oldukça önemlidir. Tahıl siloları ile ürünler hızlı ve konforlu bir şekilde transfer edilebilmektedir.

Tahıl silosunun dezavantajları nelerdir?

Tahıl siloları belirli kapasitelerde üretilir ve siloların kapasitesini üretim aşamasından sonra değiştirebilmek mümkün değildir. Tahıl silolarının kapasitesi, firmaların fazla mahsul topladığı dönemlerde yeterli olmayabilir. Tahıl silolarının belirli aralıklarla bakımdan geçirilmesi tahıl ürünlerinin sağlıklı bir şekilde depolanması açısından önemlidir. Tahıl silolarının bakım ve onarım maliyetleri, tahıl silolarının dezavantajları arasında yer alabilir.

Tahıl silolarının ekipmanları nelerdir?

Tahıl silolarının ekipmanları, siloların daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ekipmanların her biri farklı bir işleve sahiptir ve ürünlerin bozulmadan uzun süre depolanabilmesi bu ekipmanlara bağlıdır.

Tahıl siloları nerelerde kullanılır?

Tahıl siloları, tarım ürünlerinin sağlıklı bir şekilde depolandığı ve uzun süre muhafaza edilebildiği yapılardır. Yüksek performans sağladığı için tahıl silolarının pek çok alanda kullanıldığı görülmektedir. Tarım işletmeleri, tahıl depolama tesisleri, tarım kooperatifleri, yem fabrikalar, hububat ticareti ve depolama tesisleri, tahıl silolarının en sık kullanıldığı alanlardır.

Tahıl silosu nerede kullanılmaz?

Tahıl silosu, tarım ürünlerinin uygun sıcaklıkta depolanmasına yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle nem miktarı ve sıcaklık değeri yüksek olan alanlarda tahıl silosunun kullanılması önerilmemektedir. Bu alanlarda tahıl silosunun depoladığı ürünü sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmesi güç hale gelir.

Tahıl silosunun ölçüleri

Tahıl siloları, yüksek miktarda tahıl ürününü depolamak amacıyla tasarlanır. Tahıl silolarının ölçüleri değişkenlik gösterse de genellikle tahıl silolarının yüksekliği 5 ile 30 metre arasında değişir. Tahıl silolarının çapı 3 ile 30 metre arasındadır ve tahıl siloları genellikle 50 ton ile 10000 ton ağırlığındaki tahıl ürününü uzun süre muhafaza edebilir.

Tahıl silosunun maliyeti

Tahıl silosunun maliyeti, silonun boyutuna, kullanıldığı malzemeye, tasarımına, kapasitesine, montaj ve kurulum maliyetlerine göre değişmektedir. Ürettiği tahıl ürünleri için en uygun tahıl silosunun hangisi olduğunu öğrenmek ve tahıl silosunun maliyetleri ile ilgili net bir bilgi almak isteyen firmalar, bizimle iletişime geçebilir.

Tahıl silosu fiyatları

Tahıl silosu satın almak isteyen firmaların en çok merak ettiği konulardan biri tahıl silosu fiyatlarıdır. Tahıl silosu fiyatlarını değiştiren pek çok faktör bulunmaktadır. Beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun tahıl silosu satın almak ve tahıl silosu fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, görüşmemiz sırasında tahıl siloları hakkında aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

Ürün Seçenekleri

Alana Özel Havalandırma

Garantili Hizmet

Montaj ve Parça Garantisi

Profesyonel Ekip

Ürün ve Servis Hizmeti

Sosyal Medya

Sosyalmedya da bizi takip edebilirsiniz.

0 232 856 60 66

0 532 133 21 91

Yedi Eylül Mahallesi 5528 Sokak,
No: 69/3 Torbalı / İZMİR

Copyright © 2021 Venio Agency