0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

0 232 856 60 66 - 0 532 133 21 91 

Venturi scrubber filtre nedir, avantajları, fiyatları

Günümüzde hava kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri zararlı gazların filtreleme işleminden geçirilmeden atmosfere salınmasıdır. Venturi scrubber filtre ile kirli gazlar ayrıştırılarak hava kirliliğinin önüne geçilir.

Venturi scrubber filtre, başta endüstriyel tesisler olmak üzere pek çok alanda kirli havanın atmosferle temas etmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistem ile havanın içerisinde yer alan zararlı gazlar, çeşitli işlemlerden geçirilir ve filtreleme işlemi tamamlandığında temiz ve zararlı gazlardan arınmış bir hava elde edilir.

Venturi scrubber filtre, pek çok avantaj sağladığı için firmaların dikkatini çekmektedir. Sizler için oluşturduğumuz yazımızda venturi scrubber filtrenin ne olduğuna, venturi scrubber filtrenin avantajlarına, venturi scrubber filtrenin nasıl çalıştığına, venturi scrubber filtrenin hangi alanlarda kullanıldığına ve venturi scrubber filtre fiyatlarına yer veriyoruz.

Venturi scrubber filtre nedir?

Venturi scrubber filtre, kirli ve zararlı olarak nitelendirilebilecek gazların hava içerisinden ayrıştırılmasını sağlayan bir temizleme yöntemidir. Bu yöntem ile zararlı gazlara basınç uygulanır. Basınç uygulanan zararlı gazların su ile temasa geçirilmesi sonucunda hava, saf ve temiz hale gelir. Endüstriyel alanda faaliyet gösteren firmalar, hava kirliliğini önlemek ve verimli bir üretim süreci geçirmek için venturi scrubber filtreyi tercih etmektedir.

Venturi scrubber filtrenin avantajları nelerdir?

Üretim sırasında ortaya çıkan zararlı gazlar venturi scrubber filtre ile ayrıştırılabilmektedir. Bunun gibi venturi scrubber filtrenin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Venturi scrubber filtrenin sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Venturi scrubber filtrenin dezavantajları nelerdir?

Hava kirliliğini ortadan kaldırmak için tercih edilebilecek en etkili yöntemlerden biri olan venturi scrubber filtre, diğer filtre sistemlerine kıyasla daha fazla enerji tüketmektedir. Kirli ve zararlı gazların ayrıştırılması aşamasında kullanılan su miktarı göz önünde bulundurulmalıdır. Belirli aralıklarla Venturi scrubber filtre sisteminin bakımdan geçirilmesi ve rutin kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Venturi scrubber filtre sisteminin ebatı, diğer sistemlerden daha büyüktür. Bu nedenle firmalar, Venturi scrubber filtre sistemini kullanırken alandan tasarruf sağlayamayabilir.

Venturi scrubber filtre nasıl çalışır?

Venturi scrubber filtrenin çalışma prensibi oldukça basittir. Kirli ve zararlı gazlar venturi scrubber filtre sisteminin içine alınır, yüksek hız ve yüksek basınç altında sıkıştırılır. Sıkıştırılan kirli ve zararlı gazların üzerine su püskürtülerek havanın nemlendirilmesi ve kirli gazların su ile birleşmesi sağlanır. Nemlendirilmiş olan hava daha serbest ve geniş bir bölgeye yönlendirilir. Bu geniş bölgede kirli ve zararlı gaz ile birleşmiş su miktarı ayrılır. Temizlenmiş gazlar tekrar venturi scrubber filtre sisteminin dışına çıkarılır.

Venturi scrubber filtre hangi alanlarda kullanılır?

Venturi scrubber filtre, metal işleme tesislerinde toz ve dumanın uzaklaştırılması, termik santrallerde atık gazların temizlenmesi, kimya tesislerinde üretim sırasında ortaya çıkan gazların ayrıştırılması ve petrol rafinerilerinde kirli gazların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Venturi scrubber filtre hangi alanlarda kullanılmaz?

Venturi scrubber filtrenin, yüksek sıcaklığın görüldüğü alanlarda, basınç miktarının yüksek seyrettiği alanlarda, ağır ve agresif olarak nitelendirilebilecek kimyasal miktarının yüksek olduğu alanlarda, patlayıcı ve yanıcı maddelerin olduğu alanlarda, su miktarının sınırlı olduğu alanlarda kullanılması önerilmez. Bu alanlarda kullanıldığında venturi scrubber filtrenin düşük performansla çalışması ihtimaller arasındadır.

Venturi scrubber filtre sistemi başka sistemler ile birlikte kullanılabilir mi?

Venturi scrubber filtre sisteminin başka sistemler ile birlikte kullanılabilmesi mümkündür. Elektrostatik filtre, karbon filtre ve uv-c filtre sistemleri, venturi scrubber filtre ile kullanıldığında duman, koku ve yağ gibi kirleticilerin ortadan kaldırılması aşamasında maksimum verim sağlayabilir

Venturi scrubber filtrenin diğer filtrelerden farkları nelerdir?

Venturi scrubber filtre kaç yıl kullanılır?

Venturi scrubber filtrenin kullanım ömrü, pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Venturi scrubber filtrenin yüksek kalitede malzeme kullanılarak üretilmesi, bakım ve temizliğinin belirli periyotlarla yapılması ve uygun koşullarda çalıştırılması, filtrenin kullanım ömrünü artıran faktörler arasındadır. Genel olarak venturi scrubber filtrenin 20 yıla kadar kullanılabildiği, belirli periyotlarla bakımı yapıldığında uzun süre yüksek performansla çalışabildiği görülmektedir.

Venturi scrubber filtre çevreye zararlı mıdır?

Venturi scrubber filtre, havanın kirden ve çeşitli partiküllerden arındırılmasını sağlayan, hava kirliliğini önlemek amacıyla tasarlanan bir filtreleme yöntemidir. Venturi scrubber filtrenin yanlış kullanılması ve bu filtreleme sisteminin belirli aralıklarla bakımdan geçirilmemesi bazı çevre sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir.

Venturi scrubber filtre, havayı temizlemek için yüksek güç kullanmaktadır. Kullandığı enerji diğer filtreleme sistemlerine kıyasla daha fazla olduğu için Venturi scrubber filtre ile enerji tasarrufu yapabilmek pek mümkün değildir.

Venturi scrubber filtrenin yüksek performansta çalışması aynı zamanda bu filtreleme sisteminin belirli aralıklarla bakım ve onarım işlemlerine ihtiyaç duyması anlamına gelir. Bakım ve onarım işlemleri, ekstra maliyete neden olmaktadır. Bu işlemlerin göz ardı edilmesi durumunda Venturi scrubber filtrenin doğru bir şekilde çalışmayabilir bu da çevreyi olumsuz yönde etkiler.

Venturi scrubber filtrenin kullanma koşullarının dikkate alınmaması ve filtrelerin yanlış yapılandırılması, atmosfere kir ve tozun salınmasına neden olabilir. Bununla birlikte kişiler ilerleyen dönemlerde çevre ve hava kirliliği ile karşılaşabilir.

Venturi scrubber filtrenin çalıştığı süre boyunca ortaya çıkan atıkların kontrollü bir şekilde yönetilmemesi, çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Özellikle doğru bir şekilde ortadan kaldırılmayan kimyasal atıklar hem karada hem de denizde kirlilik yaratır. Hem insanlar hem de diğer canlılar, zaman içerisinde ciddi boyutta sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Venturi scrubber filtre fiyatları

Endüstriyel alan başta olmak üzere, çeşitli sektörlerde üretim gerçekleştiren firmalar venturi scrubber filtre sisteminin fiyatlarını merak etmektedir. Firmalar yaptıkları araştırmalar ile venturi scrubber filtre fiyatlarının pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşmıştır. Bizi arayarak güncel Venturi scrubber filtre fiyatları hakkında bilgi alabilir, venturi scrubber filtre ile ilgili merak ettiğiniz konularda bizden destek alabilirsiniz.

Ürün Seçenekleri

Alana Özel Havalandırma

Garantili Hizmet

Montaj ve Parça Garantisi

Profesyonel Ekip

Ürün ve Servis Hizmeti

Sosyal Medya

Sosyalmedya da bizi takip edebilirsiniz.

0 232 856 60 66

0 532 133 21 91

Yedi Eylül Mahallesi 5528 Sokak,
No: 69/3 Torbalı / İZMİR

Copyright © 2021 Venio Agency